dlaczego warto adoptować dorosłego kota

Co roku mnóstwo maleńkich kociąt znajduje domy i jednocześnie często bezskutecznie poszukuje domu wiele kotów dorosłych lub prawie dorosłych.

Chcielibyśmy przekonać Państwa do adopcji kota dorosłego - jest wiele zalet takiej adopcji

Przewidywalny charakter
Kot zdecydowanie różni się od psa- jest zdecydowanie mniej podporządkowany człowiekowi, ma swoja osobowość i swój charakter, a człowiek ma na nie wpływ tylko w niewielkim stopniu. Każda z osób, która wychowała kilka kotów od maleńkości - wie, ze każdy z jej kotów, choć wychowany w ten sam sposób, może mieć zupełnie inny charakter - jeden będzie słodkim przytulakiem, inny niezależnym rozbrykanym łobuziakiem, jeden jest małomówny, inny jest wielkim gadułą - w przypadku adopcji kocięcia - nie jesteśmy w stanie zagwarantować Państwu że wyrośnie na kota takiego jakiego sobie Państwo wymarzyli. Dlatego jeśli oczekują Państwo od kota określonych cech charakteru - zdecydowanie lepszym wyborem będzie adopcja kota dorosłego i odpowiednio dobranego do Państwa potrzeb.

Wiele szczęśliwych lat razem
Koty jeśli mają zapewnioną dobrą opiekę żyją nawet do 20 lat - tak więc adopcja kota, który ma rok czy 5 lat nie stanowi problemu - nadal będziemy się mogli cieszyć jego towarzystwem przez wiele lat. Koty dorosłe - po przejściach - potrafią nawiązać bardzo silną więź z nowym opiekunem. Ale czasem my ludzie musimy na to zasłużyć - jednak zapewniam, że nie ma nic bardziej radosnego i wzruszającego - jak pierwsze dowody miłości takiego skrzywdzonego przez innego człowieka zwierzęcia. Kiedy pierwszy raz zaadoptowany dorosły kot przytuli się do nas ufnie lub zwinie sił w kłębuszek na naszych kolanach - będziemy tym szczęśliwsi im dużej na ten moment przyjdzie nam czekać. Zapewniam.

Mniej stresów związanych ze zdrowiem
Dorosłe koty, które wydajemy do adopcji są najczęściej dość gruntownie przebadane, są także wysterylizowane i zaszczepione - nowy opiekun ma więc zdecydowanie mniej stresów związanych z samym zabiegiem sterylizacji jak i opieką po zabiegu. Dorosły kot także jest zdecydowanie mniej narażony na wszelkiego typu infekcje i ujawnienie się jakiś niezdiagnozowanych chorób - jeśli nie ujawniły się one w okresie, z którym jego odporność spadła na skutek stresu po utracie domu czy po zabiegu sterylizacji.

Dorosły z reguły mniej rozbrykany
Dorosły kot jest także najczęściej mniej rozbrykany niż mały kociak - bo dorosły nie musi już poznawać każdej rzeczy na świecie - najczęściej nie usiłuje sprawdzać czy lepiej widać pokój jak się wisi na firance, czy kwiatki są smaczne, czy gryzienie kabelków od komputera pomaga na swędzące dziąsła przy zmianie zębów. Po prostu dorosły kot ma już najczęściej okres takich szaleństw za sobą - choć oczywiście nadal lubi się bawić i dostaje wieczornej głupawki - ale w porównaniu z kocięciem jest jednak zdecydowanie bardziej przewidywalny

Wymaga mniej uwagi
Dorosły kot dużo lepiej czuje się, jeśli musi zostać kilka godzin sam, gdy my jesteśmy w pracy. Ryzyko, ze w czasie naszej nieobecności wymyśli sobie jakąś niebezpieczną rozrywkę jest zdecydowanie mniejsze niż przy adopcji kocięcia bo dorosły kot, kiedy nie ma nas w domu najczęściej śpi.

Jest w nim wiele życiowej mądrości
Dorosłe koty do adopcji to najczęściej koty porzucone lub takie, których opiekun umarł - mają za sobą często tułaczkę i rożne złe przeżycia - dlatego też wydaje się iż zdecydowanie bardziej potrafią docenić miłość i opiekę ich nowego opiekuna, nie traktują go najczęściej jako coś oczywistego co po prostu się ma - ale wydaje się, iż w wielu momentach starają się nam pokazać jak bardzo jesteśmy dla nich ważni i jak bardzo cieszą się, ze uznaliśmy ze zasługują na naszą miłość i na swój własny dom.

Zapewniamy, ze warto adoptować dorosłego kota - kto raz spróbował ten z pewnością się ze mną zgodzi - kto nie spróbował - nie przekona się dokąd nie spróbuje.
Tekst pochodzi ze strony: Fundacji Koci Świat